Sajtóközlemény
Önkormányzati épületek energetikai fejlesztése valósul meg Ónodon, Mezőcsáton és Négyesen
2024/07/01
Ónod Község Önkormányzata, Mezőcsát Város Önkormányzata és Négyes Község Önkormányzata „Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése Ónod, Mezőcsát és Négyes településeken” címmel támogatási kérelmet nyújtott be a „TOP_PLUSZ-2.1.1-21-BO1 Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése” tárgyú pályázati felhívásra, mely TOP_PLUSZ-2.1.1-21-BO1-2022-00025 azonosító számon 145,15 millió forint támogatásban részesült. A projekt a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretében, 100%-os vissza nem térítendő Európai Uniós támogatásból valósul meg.
|
Az európai uniós támogatás segítségével megvalósuló projekt keretében elérendő cél, hogy a konzorciumban résztvevő önkormányzatok tulajdonában lévő, leromlott energetikai állapotú épületek energetikai korszerűsítés útján fejlesztésre kerüljenek. A fejlesztéssel hozzájárulnak az épületek gazdaságosabb fenntartásához, egységes településkép létrehozásához, a települések lakossága szempontjából egy élhetőbb környezet kialakításához, valamint az érintett épületekben lévő szolgáltatások színvonalának emeléséhez. A projekt megvalósítása hozzájárul továbbá a Kormány alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdasági céljaihoz is, valamint legtágabb értelemben a környezetünk védelméhez.
A fejlesztéssel érintett épületek:
- Ónod – Biztos kezdet gyerekház (3551 Ónod, Szent István u. 23. Hrsz.: 452)
- Ónod – óvoda (helyi védett (3551 Ónod, Belterület Hrsz.: 42/4)
- Mezőcsát – irattár és közfoglalkoztatási műhely (3450 Mezőcsát, Szent István u. 8. Hrsz. 855)
- Mezőcsát – pedagógiai szakszolgálat, önkéntes tűzoltóság (3450 Mezőcsát, Szent István u. 38. Hrsz. 468)
- Négyes – művelődéi ház (3463 Négyes, Rákóczi u. 37. Hrsz. 6)
A fejlesztés során 5 db önálló energetikai rendszerrel rendelkező épület energetikai korszerűsítése valósul meg, mely ezáltal egy „összetett beruházás” lesz. Az épületek a nagyközönség számára látogathatóak, ezzel is elősegítve a szemléletformálást, a műszaki információk, tapasztalatok terjesztését, mely szintén a program egyik feladata.
A fejlesztés tervezett számszerűsíthető eredményei:
- Becsült üvegházhatásúgáz kibocsátások: 47,250 t/év
- Energiahatékonysági fejlesztések által elért primer energiafelhasználás csökkenés: 296.810 MWh/év
- Éves végső energiafogyasztás (ebből: háztartások középületek, vállalkozások egyéb): 240,520 MWh/év
- A megújulóenergiatermelési kapacitás növekedése: 8,98 kW
- Előállított összes megújuló energia (ebből: villamos, termikus): 9,837 MWh/év
A projekt finanszírozása a Széchenyi Terv Plusz program keretében az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap Társfinanszírozásával, a Terület és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretén belül valósult meg.
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2025.06.30.